♦♦JEI 2017 Math Olympiad Winners♦♦
https://www.facebook.com/JEISanDiego/
Kakao ID:jeilearning
JEI is proud to announce all winners of the 2017 Math Olympiad. Congratulations everyone!
1st Grade:
1st: Kaya Moonka (San Ramon, CA)
2nd: Varun Karith (Austin, TX)
3rd: Vishv Dhanraj (Milpitas, CA)
4th: Aayush Dinker (East Fremont, CA)
5th: Moon Liu (Dublin, CA)
Award of Merit: Amanda Luo (San Ramon, CA), Sudish Siddan (San Ramon, CA), Clair Kim (La Crescenta, CA)
2nd Grade:
1st: Aidan Kwon (Milpitas, CA)
2nd: Benjamin Oh (East Fremont, CA)
3rd: Chaitra Thummala (San Ramon, CA)
4th: Sanjay Harikumar (East Fremont, CA)
5th: Vaibhar Muthuraman (San Ramon, CA)
Award of Merit: Adhrit Tiwari (East Fremont, CA), Anish Sundar (South San Jose, CA), Sahil Kulkarni (The Woodlands West, TX), Yonnie Yang (Austin, TX)
3rd Grade:
1st: Jeeihn Son (Austin, TX)
2nd: Abhinav Kamble (Pleasanton, CA)
3rd: Daniel Kim (Austin, TX)
4th: Allyson Luo (San Ramon, CA)
5th: Joowon Yoon (San Diego, CA)
Award of Merit: Nachiket Bidarkundi (Pleasanton, CA), Ethan Rhee (San Diego, CA), Daniel Sesang Park (San Diego, CA), Ishaan Peddireddy (San Ramon, CA), Shona Moonka (San Ramon, CA)
4th Grade:
1st: Julian Yang (San Diego, CA)
2nd: Mahathi Harith (Austin, TX)
3rd: Christopher Lee (San Diego, CA)
4th: Siyona Jain (Austin, TX)
5th: Tvisha Medathana (East Fremont, CA)
5th Grade:
1st: Nathan Rhee (San Diego, CA)
2nd: Om Mahesh (La Crescenta, CA)
3rd: Minseo Kwon (San Diego, CA)
4th: Yena Chung (LA Koreatown, CA)
5th: Brandon Salim (San Diego, CA)
6th Grade:
1st: Ayan Bhatia (Milpitas, CA)
2nd: David Lee (Austin, TX)
3rd: Hyundo Kim (South San Jose, CA)
4th: Ankith Madadi (Cupertino, CA)
5th: Siddhanth Pachipala (The Woodlands West, TX)
7th Grade:
1st: Arya Medapati (South San Jose, CA)
2nd: Ayush Manoj (Missouri City, TX)
3rd: Kelly Hwang (San Diego, CA)
4th: Anish Kasam (Tracy, CA)
5th: Srujana Poluri (Cupertino, CA)
Award of Merit: Soumil Voma (Missouri City, TX), Alice Moonhae Kim (San Diego, CA)
8th Grade:
1st: Anoushka Shrivastava (East Fremont, CA)
2nd: Jinwoo Park (Chula Vista, CA)
3rd: Srikar Chintala (South San Jose, CA)
4th: Chae Young Im (San Diego, CA)
5th: Hojin Kim (Chula Vista, CA)
1st: Kaya Moonka (San Ramon, CA)
2nd: Varun Karith (Austin, TX)
3rd: Vishv Dhanraj (Milpitas, CA)
4th: Aayush Dinker (East Fremont, CA)
5th: Moon Liu (Dublin, CA)
Award of Merit: Amanda Luo (San Ramon, CA), Sudish Siddan (San Ramon, CA), Clair Kim (La Crescenta, CA)
2nd Grade:
1st: Aidan Kwon (Milpitas, CA)
2nd: Benjamin Oh (East Fremont, CA)
3rd: Chaitra Thummala (San Ramon, CA)
4th: Sanjay Harikumar (East Fremont, CA)
5th: Vaibhar Muthuraman (San Ramon, CA)
Award of Merit: Adhrit Tiwari (East Fremont, CA), Anish Sundar (South San Jose, CA), Sahil Kulkarni (The Woodlands West, TX), Yonnie Yang (Austin, TX)
3rd Grade:
1st: Jeeihn Son (Austin, TX)
2nd: Abhinav Kamble (Pleasanton, CA)
3rd: Daniel Kim (Austin, TX)
4th: Allyson Luo (San Ramon, CA)
5th: Joowon Yoon (San Diego, CA)
Award of Merit: Nachiket Bidarkundi (Pleasanton, CA), Ethan Rhee (San Diego, CA), Daniel Sesang Park (San Diego, CA), Ishaan Peddireddy (San Ramon, CA), Shona Moonka (San Ramon, CA)
4th Grade:
1st: Julian Yang (San Diego, CA)
2nd: Mahathi Harith (Austin, TX)
3rd: Christopher Lee (San Diego, CA)
4th: Siyona Jain (Austin, TX)
5th: Tvisha Medathana (East Fremont, CA)
5th Grade:
1st: Nathan Rhee (San Diego, CA)
2nd: Om Mahesh (La Crescenta, CA)
3rd: Minseo Kwon (San Diego, CA)
4th: Yena Chung (LA Koreatown, CA)
5th: Brandon Salim (San Diego, CA)
6th Grade:
1st: Ayan Bhatia (Milpitas, CA)
2nd: David Lee (Austin, TX)
3rd: Hyundo Kim (South San Jose, CA)
4th: Ankith Madadi (Cupertino, CA)
5th: Siddhanth Pachipala (The Woodlands West, TX)
7th Grade:
1st: Arya Medapati (South San Jose, CA)
2nd: Ayush Manoj (Missouri City, TX)
3rd: Kelly Hwang (San Diego, CA)
4th: Anish Kasam (Tracy, CA)
5th: Srujana Poluri (Cupertino, CA)
Award of Merit: Soumil Voma (Missouri City, TX), Alice Moonhae Kim (San Diego, CA)
8th Grade:
1st: Anoushka Shrivastava (East Fremont, CA)
2nd: Jinwoo Park (Chula Vista, CA)
3rd: Srikar Chintala (South San Jose, CA)
4th: Chae Young Im (San Diego, CA)
5th: Hojin Kim (Chula Vista, CA)